Top 6 pomysłów na gry planszowe dla dzieci

ranking gier planszowych
5/5 - (4 votes)

Mimo że współczesna technologia wciąż się rozwija, to w ostatnim czasie gry planszowe(https://www.taniaksiazka.pl/gry-planszowe-i-karciane-dla-kazdego-c-540.html) wydają się wrócić do łask i przeżywają obecnie renesans. Gry takie można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, a nawet wypożyczyć za darmo bądź za niewielką opłatą w kawiarniach czy bibliotekach miejskich. Jeśli jednak zastanawiasz się nad zakupem jakiejś konkretnej planszówki, gdyż przypadła ona do gustu tobie bądź twoim dzieciom to ten artykuł jest dla ciebie.

Jenga, czyli klasyk klasyków

Poniższe zestawienie zaczniemy od klasyka, bowiem Jenga zdecydowanie do nich należy. Dziś trudno chyba o osobę, która nie spróbowała swoich sił w tej, wydawać by się mogło na pozór łatwej grze. Ćwiczy ona umiejętności umysłowe jak i zręcznościowe i ich wzajemną koordynację i współprace. Jest to gra uniwersalna, stworzona dla dowolnej liczby osób natomiast ze względu na pożądane umiejętności zręcznościowe przeznaczona jest raczej dla dzieci w wieku szkolnym. Jenge w zależności od firmy, rozmiaru i miejsca zakupu można dostać już od niecałych dwudziestu złotych. Jest więc ona zdecydowanie przystępnie cenową grą.

Dooble-dobra gra na refleks

Zasad Dooble również nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, a zasady tej gry nie należą do skomplikowanych. Cena oryginalnej wersji gry nie jest dość wysoka, bowiem za niewielkie pudełko z kartami musimy zapłacić około czterdziestu złotych. Tak samo jak w przypadku Jengi, nazwa Dooble została zastrzeżona, jednak nie przeszkodziło to innym przedsiębiorcom w stworzeniu bardzo podobnych gier, które różnią się tylko nazwą, dzięki czemu można je dostać za o wiele niższą cenę.

Pędzące żółwie

Gra polega na wyścigu tytułowych żółwi, którymi uczestnicy poruszają za pomocą kart. Rozgrywka działa trochę na zasadzie tradycyjnego chińczyka, jednak posiada ciekawe urozmaicenie, bowiem żółwie w przypadku przebywania na tym samym polu nie zbijają się ze sobą, a kontynuują wspólnie podróż do mety. Maksymalna ilość graczy to cztery osoby w wieku od pięciu lat w górę. Gra cenowo wypada bardzo podobnie do swoich poprzedników, bowiem jej cena wacha się do około dwudziestu złotych do czterdziestu.

Było sobie życie/Byli sobie podróżnicy

Obecni rodzice z pewnością pamiętają tytułowy serial z czasów swojego okresu dzieciństwa i dorastania. Gra składa się z planszy i pionków oraz mnóstwa pytań na zróżnicowanych poziomach trudności. Wiek uczestników szacuje się od sześciu lat w górę, więc stęsknieni za serialem rodzice śmiało mogą spędzić czas ze swoim podopiecznym i przybliżyć mu edukacyjna wartość kreskówki. Oprawa graficzna tej planszówki również zasługuje na docenienie, bowiem jest ona bezpośrednim nawiązaniem do serialu.

Uno i Dos

Dla siedmiolatków idealną rozrywką będzie gra Uno. Choć to kolejna na tej liście gra będąca klasyką i również jej zasad nie trzeba nikomu tłumaczyć, to warto wspomnieć, że na rynku pojawiła się również dodatkowa wersja tej gry — Dos. Zasady Dos są podobne, jednak bardziej skomplikowane. Obydwie wersje można kupić już od piętnastu złotych. 

Taboo, czyli gra z kreatywnością

Gra podobna trochę do kalamburów, ale z tą różnicą, że zamiast pokazywać – opowiadamy o tym, jaki wyraz otrzymaliśmy. Aby nie było jednak zbyt łatwo na każdej karcie mamy wypisane słowa, których nie możemy użyć w naszej opowieści. Z tego powodu gra ta będzie doskonałym pomysłem na prezent, ale dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Podobnie jak kalambury może przysporzyć dużo śmiechu, a jej cena wacha się w granicach od czterdziestu do nawet stu czterdziestu złotych, gdzie niższa cena dotyczy prostszej wersji dla dzieci.